A legelső kivizsgálásra általában a terhesség 6-8. hetében kerül sor, ez az az időszak, amikor a legtöbb nő - miután 2-4 hete késik a menstruációja - terhességre kezd gyanakodni. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk utolsó menzeszünk pontos idejével, hiszen a terhesség kezdetét és a szülés várható időpontját így lehet a legkönnyebben meghatározni.
Első alkalommal egy alapos, minden szervrendszerre kiterjedő vizsgálatra számítsunk, ez az alábbiakból áll össze:
Vizeletvizsgálat: Első mozzanata ennek a terhesség megállapítása, mely a vizeletben terhesség esetén jelenlévő HCG hormon alapján történik. A cukor- és fehérjeszintet is ellenőrzik.
-- >> Így készülj a babára! Katt! - >>Vérvizsgálat: Beazonosítják vércsoportunkat, ellenanyagot keresnek, éhgyomri vércukorszintet mérnek, Wassermann (vérbaj-szűrés) és esetleg Toxoplasmosis, Rubeola, Chlamydia stb. - fertőzöttség tesztelése zajlik.
Mit jelent az ellenanyagszűrés? Rh-negatív vércsoportú anyuka esetén - amennyiben a magzat Rh-pozitív - vérében ellenanyag képződik, amely gyermeke szervezetét súlyosan károsítja. Az ellenanyag termelés akkor kezdődik meg, amikor az anya vére érintkezik a magzatéval (pontosabban a baba vérében található, Rh-tulajdonságot hordozó vörösvérsejtek találkoznak az anya egyes immunsejtjeivel). Ez megtörténhet magzatvíz-mintavétel, terhesség alatti vérzés valamint a szülés során is. A rendszeres orvosi ellenőrzés célja, hogy a kismama vérében az ellenanyagszintet megfigyeljék, ha pedig ennek a normálisnál magasabb az értéke, azonnal beavatkozva megvédjék a babát.
A toxoplasma-szűrés minden kismamának ajánlott. A toxoplasmosist egy parazita okozza, amely a macskaürülékkel a szabadba jut, az emberben pedig leggyakrabban mosatlan zöldség-gyümölcs, rosszul átsütött hús fogyasztását követően okoz fertőzést. Ép immunrendszerű egyénben általában tünetmentesen zajlik le a betegség, így Magyarországon (gyakran tudtán kívül) minden második ember már átesett a fertőzésen. Azonban ha a terhesség során fertőződik meg a kismama, a magzatba a méhlepényen át bejutó parazita idegrendszeri rendellenességeket, gyulladást és akár magzatelhalást is okozhat. Ha tehát megbizonyosodtunk róla, hogy még nem estünk át toxoplasmosison, a terhesség alatt legalább kéthavonta végeztessünk újabb toxoplasma-vizsgálatot, és amennyiben kimutatható a fertőzés jelenléte, azonnal vessük alá magunkat a gyógyszeres kezelésnek, így nagy valószínűséggel megvédhetjük kisbabánkat a súlyos következményektől.
Testsúly és magasság mérése: előbbi minden egyes vizsgálat során megtörténik, ugyanis ha a testsúlygyarapodás a várhatótól nagy mértékben eltér, kóros elváltozások jele lehet.
Nőgyógyászati és végbélvizsgálat: a méh helyzetéből és méretéből további információkhoz jutnak a terhesség korát illetően. A hüvelyváladék vétele a fertőzések beazonosítása, valamint a daganatos betegségek szűrése miatt lényeges. A medencecsont méretéből következtetnek arra, mekkora nehézséget fog okozni a babának a csonton való átjutás.
Magzati szívhang vizsgálata: Erre is minden alkalommal számíthatunk, a magzat egészségéről és fejlődéséről alapvető adatokkal szolgál.
Az orvos érdeklődni fog korábbi betegségeinkről, műtéteinkről, korábbi terhességekről, a családunkban előforduló öröklődő betegségekről, ikerterhességek gyakoriságáról. Ha nagy az esély valamilyen genetikai rendellenességre, genetikai vizsgálatra küldenek.
Belgyógyászati vizsgálatok: a nyak, pajzsmirigyek, mell, has és belső szervek, kar és láb állapotát, fonendoszkóppal meghallgatják a szívet és tüdőt, megvizsgálják a szemfeneket.
Beutalót kapunk az első
fogászati szűrésre.
Esetenként - ha lakóhelyünkön az átlagosnál magasabb a tuberkulózisos megbetegedések száma, javasolt a bőrteszt elvégzése.
Szív/tüdőbetegség esetén
mellkasröntgenre utalhatnak, amit a baba érdekében tett óvintézkedések mellett lehet elvégezni. Fontos tudni, hogy magzatkárosító hatása miatt mindenféle röntgenvizsgálat kerülendő, különösen a terhesség első 12 hetében.