Bárányhimlő terhesség alatt
A bárányhimlő betegség
A bárányhimlő nagyon ragályos, fertőző betegség. Cseppfertőzéssel terjed és a használati tárgyak is lehetnek közvetítők. Kb. 14-21 nap a lappangási ideje, azután jelentkeznek az első kiütések. Lefolyási ideje nagyjából 1-2 hét.
Tünetei között nem csupán a viszkető pöttyöket tartjuk számon, gyakori a nem túl magas láz, esetleg hőemelkedés, gyengeség, étvágytalanság és hasmenés.
-- >> Így készülj a babára! Katt! - >>Gyermekeknél enyhe lefolyású, felnőtteknél viszont komoly szövődményekkel is számolhatunk. Ezek lehetnek pl. vírus okozta tüdőgyulladás, fájdalommal járó izületi gyulladás, szívgyulladás, melyet szívzörej kísér, májgyulladás, 1-2 héttel később pedig agyvelőgyulladás is előfordulhat.
Get the Flash Player to see this player. url=video link: http://www.youtube.com/watch?v=9uAubOm3Ipg width=320 height=265 loop=false play=false downloadable=false fullscreen=true displayNavigation=true displayDigits=true dispPlaylist=none playlistThumbs=false |
Bárányhimlő kismamáknál
A megbetegedés mind a várandós anyuka, mind a kisbaba számára fokozott kockázatot jelent.
Fontos ezért, hogy ha még nem voltunk bárányhimlősek és szülés előtt állunk, akkor alkalmazzunk védőoltást az esetleges fertőzés elkerülésére, minimum 3 hónappal a teherbeesés előtt.
A várandós kismamáknál egyes szövődmények is gyakrabban kialakulhatnak, pl. amelyek a tüdőt érintik. Ha a gyermek méhen belül vészeli át a bárányhimlőt, akkor bizonyos mértékben védettnek tekinthetjük.
A harmadik terhességi hónaptól átvészelt betegség kockázata a magzatra nézve már igen csekély, viszont ez időben még a baba szervei fejlődnek, és könnyen születési rendellenességhez vezethet az ekkor elkapott bárányhimlő.
Ha a szülés előtt 5 napon belül, vagy az azt követő 2 napban betegszik meg a kismama, az ismét nagy kockázatot jelent, hiszen ekkor ismét nagy vírusmennyiség juthat a baba szervezetébe.
Nem jelent viszont kockázatot a terhesség alatt kialakult övsömör, mert nem jut vírus a véráramba. A kismama által termelt ellenanyag pedig védő hatást fejthet ki az újszülöttre, ha a csecsemő szopik.